Helsingissä laivastovierailuilla ovat kaksi yhdysvaltalaista ja yksi ranskalainen sekä yksi saksalainen sota-alus. Yhdysvaltalaiset alukset (kuvassa) ovat ohjushävittäjä USS Gravely ja maihinnousujoukkojen tukialus USS Gunston Hall, jotka vierailevat Helsingissä 27.-30.5. Ranskalainen fregatti Latouche-Tréville vierailee samoina päivinä.
Kaikki alukset kiinnittävät Hernesaaren satamaan, jossa on jo aiemmin keskiviikkona saapunut saksalainen fregatti FGS Sachsen. Kyseessä on kolme erillistä laivastovierailua. Yhdysvaltalaisalukset harjoittelivat viime viikolla Rannikkolaivaston alusten kanssa pohjoisella Itämerellä ja saksalaisalus tämän viikon alussa Suomenlahdella.FGS Sachsen on avoinna yleisölle sunnuntaina 29.5. klo 13–17. Muille aluksille yleisöllä ei ole pääsyä. Vierailuja isännöi Rannikkolaivaston 7. Pintatorjuntalaivueen komentaja, komentaja Jussi Jämsén.
Meritaisteluharjoitus Viola 22
Merivoimien esikunnan johtama meritaisteluharjoitus Viola 22 alkoi perjantaina 27. toukokuuta ja jatkuu aina 3. kesäkuuta saakka. Harjoitustoiminta keskittyy rannikkojoukkojen osalta läntisen Uudenmaan rannikkoalueille ja saaristoon sekä laivastojoukkojen osalta Saaristomerelle. Harjoituksessa arvioidaan saapumiserien 2/21 ja 1/22 kesäkuussa kotiutuvien varusmiesten osaaminen joukkokokoonpanoissa.
Harjoituksessa toteutetaan yhteisoperaatio, jossa laivastojoukot harjoittelevat operatiivisia tehtäviään, kuten ohjustulenkäyttöä, miinoittamista, miinanetsintää ja meriliikenteen suojaamista. Rannikkojoukot harjoittelevat taistelua, ml. maahanlaskun ja maihinnousun torjuntaa sekä alueiden haltuunottoa rannikon olosuhteissa.
Harjoitukseen osallistuu useita alusyksiköitä (taistelualukset, tukialukset, komentoveneet) Merivoimista ja Rajavartiolaitoksesta. Lisäksi mukana on helikopteriyksiköitä
Utin jääkärirykmentistä ja Ilmavoimat toteuttaa lentoja eteläisessä Suomessa ja Saaristomerellä. Osallistuvien varusmiesten, reserviläisten ja palkatun henkilöstön kokonaisvahvuus on yli 2 000 henkilöä. Harjoituksen johtaa Merivoimien operaatiopäällikkö, kommodori Juhapekka Rautava.