Sivustolla 113 vierailijaa

04.02.2022

Vastinetta rahalle?

Kun Axopar kuutisen vuotta sitten lanseerattiin markkinoille, se yllätti erottuvalla muotoilulla ja aggressiivisella hinnoittelulla. Sittemmin pystykeulista ja terävistä muodoista on tullut liki valtavirtaa ja Axoparien hinnoittelu on keskiluokkaistunut. Silti 22 Spyder onnistuu vieläkin näyttämään jopa kalliimmalta ja spesiaalimmalta kuin onkaan.

Axopar 22 Spyderin pakettihinnat alkavat vuosimallin 2022 osalta noin 55 000 eurosta, mutta harva tyytynee perusmalliin. Moottori-, varuste- ja Axoparin tapauksessa myös kalustevalinnat nostavat hinnan melko nopeasti 75–80 000 euroon. Esimerkiksi perän U-sohvaan tai Multistorage-istuinlaatikkoon asianmukaisine  pehmustesarjoineen kuluu vajaat 2 000 euroa. Ja aika harva päiväretki- tai yhteysveneilijä huolii venettä ilman keulakaiteita: Axopariin ne maksavat 360 euroa kappale. 

Yleisemmistä lisävarusteista esimerkiksi jääkaappia tai tiikkiturkkia ei Axopariin saa tehdasvarusteena edes rahalla, ainakaan toistaiseksi. Axopar kertoo kuitenkin pyrkivänsä laajentamaan lisävarustevalikoimaa asikaspalautteen perusteella, muun muassa jääkaapilla ja törmäyslistalla. Ohjaamon ja taka-avotilan kattava ajokuomu ei ole keskipulpettiveneissä itsestään selvyys, mutta Spyderiin sen saa vajaalla 1 700 eurolla. Kuomutallia Axoparissa ei ole. Harvinaisempaa, joskaan ei ihan ainutlaatuista lisävarustelumahdollisuuksia seitsemän metristen pulpettiveneiden luokassa edustavat vesi-wc ja uimatason suihku. 

Jobe-erikoismallien mukana tulee brändäystä ja somistusta yhdistävän erikoisverhoilun ja -värityksen lisäksi myös varusteita (vetokaari, EVA-turkkipinnoite uimatasoille ja kulkuväylille) sekä setti Joben tarvikkeita (mm. pelastusliivit, suppilauta, vetonaru, 12 V ilmapumppu), joista kolmion muotoinen Peak-ilmapatja ja riippumatto on mitoitettu juurikin 22 Spyderin keulan avotilaan sopiviksi.

Axopar 22 Spyderissa on monta kulmaa mihin tarttua. Se erottuu etenkin näyttävällä tyylillä ja loistavalla ajettavuudella. Myös joku sen monissa tilaratkaisukomboista tai vesiulkoiluvalmiudet voi olla juuri se, mikä ratkaisee valinnan Axoparin eduksi. 

Spyder ei ole luokassaan halpa tai edes erityisen edullinen, mutta toisaalta näyttävästä muotoilusta ei tarvitse maksaa ekstraakaan, mikä ei ole veneissä itsestään selvää. Hinnaltaan ja laatuvaikutelmaltaan Spyder on vakaata keskiluokkaa. 

Etusivun vertailutaulukossa Spyderille on esitetty neljä kilpailijaa. Niistä Iron ja Nordkapp edustavat sporttisempaa ja kuljettajakeskeisempää lähestymiskulmaa päiväretkiveneilyyn, Jeanneau taas enemmän perhekeskeistä genreä. Kaikki kolme ovat Axoparin tavoin keskipulpettiveneitä. 

AMT on puolestaan esimerkki suomalaisten suosimista läpikuljettavalla tuulilasilla varustetuista bowriderista. Se kulkisi muiden tavoin moitteetta 200-hevosvoimaisella koneella, mutta hintavertailuun mahtuu hyvin 300-hevosvoimainenkin vaihtoehto. Pykälää pienemmän AMT 210 BR:n hinnat alkavat 200-hevosvoimaisella moottorilla varustettuna alle 55 000 eurosta.


Kuvat

  • Teksti: Jan Sjölund
  • Kuvat: Axopar ja Jan Sjölund
  • Video: Eeva Hjorth-Hois

Hinnat ja varusteet

Hinta ilman moottoria
Pakettihinta 115 hv 55 300 € (Mercury F115)
Pakettihinta 150 hv 60 200 € (Mercury F150)
Pakettihinta 200 hv 66 400 € (Mercury F200 V6)
Jobe Revolve -varustepaketti 6 790 €
Jobe Revolve XXII -varustepak. 10 360 €
Jobe Exploration -varustepak. 1 490 €
Ajotietokone vakio (Mercury VesselView 4")
Hydrauliohjaus vakio
Sähköinen ohjaustehostin 1 490 € (sähköhydraulinen, vain F200 V6)
Sähköinen kaukohallintalaite vakio (vain F200)
Keulapotkuri
Ankkurivinssi, keula / perä – / –
Trimmitasot 900 €
Automaattiset trimmitasot
Moottoritrimmiavustin vakio (vain F200)
Tuulilasinpyyhin, sp / pp – / –
Säädettävä tuulilasi vakio
Pilssipumppu vakio, käsik. ja 2 kpl sähk.
Kaksiakkujärjestelmä 940 €
Virtapistoke vakio (USB)
Säädettävä veneistuin vakio, 2 kpl (etäisyyssäätö, ylösnostettava etureuna, kääntyy)
Säädettävä ohjauspyörä
Karttaplotteri 4 540 € (12" Simrad NSS12 evo3S)
Kaikuluotain 500 €
Ais-vastaanotin
Audiolaite 640 €
Laajempi audiojärjestelmä 1 480 €
Satamapeite vakio (pulpetti ja ohjaamon istuimet)
Sprayhood 920 €
Bimini top 1 200 €
Ajokuomu 1 680 €
T-top 4 620 €
Kuomutalli
Istuinpehmusteet, keula / perä 470 € / 700 € (sis. suojahuput)
U-sohva 640 €
U-sohvan istuinpehmusteet 1 200 € (sis. suojahupun)
U-sohvan aurinkotaso 420 €
Multistorege-istuinlaatikko 640 €
Multistoragen istuinpehmust. 1 200 € (sis. suojahupun)
Pulpetin etupenkki 640 € (sis. pehmusteet ja suojahupun)
Pöytä 500 €
Jääkaappi
Keitin
Makeavesijärjestelmä 770 € (sis. uimatason suihkun)
Vesi-wc ja septitankki 2 110 €
Wc:n sähköhuuhtelu 630 €
Kansivalaistus 540 €
Turkkipinnoitus Jobe Revolve -paketeissa (EVA-kansimatto)
Vetokaari 700 € (vakio Jobe Revolve -paketeissa)
Keulakaide, sp / pp 360 € / 360 €
Keulaporras
Säilytystilojen lukot
Kiinnittymisvarusteet 410 €
Keskiknaapit 410 €
Vesiurheiluvarusteet Jobe Revolve -paketeissa
Erikoisrunkoväri Jobe Revolve XXII (turkoosi)
Moottorin erikoisväri 1 100 € (valkoinen, vain F200)
Eliönestomaalaus 1 630 €
Testivene 80 040 €