Veneilykausi on alkanut Meri-Lapissa, ilmoittaa Lapin Kansa (3.6.). Alku voi olla kuitenkin nihkeää. Lehden mukaan Perämeren vierassatamat odottavat veneilijöitä vasta loppukesästä (Lapin Kansa 29.5.). Sen sijaan veneilymahdollisuudet paranevat jo kesäkuun puolivälissä, jolloin rajan ylityksen Ruotsiin arvellaan onnistuvan.

Meri-Lapin vierassatamat tarjoavat kiinnostavia kohteita myös eteläisemmille veneilijöille, koska niihin ei tavallisinakaan kesinä tule suuria joukkoja muualta Suomesta tai ulkomailta. Tänä kesänä kotimaisten veneilijöiden osuuden vierassatamakäynneissä odotetaan kuitenkin kasvavan.

Nähtävää pohjoisessa silti riittää. Esimerkiksi Kemin vierassatama on palkittu arvostetulla Vuoden vierassatama -palkinnolla vuosina 2014 ja 2005. Vieraspaikkoja täyden palvelun satamassa on 18 kappaletta.

Oman mausteensa pohjoiseen venematkailuun tarjoavat myös luonnonpuiston maakohoumien muuttuvat maisemat.

Tornion Hellälässä puolestaan on 40-paikkainen vierassatama Toranda Marina (kuvassa). Tornionjoen suiston ruoppaus on mahdollistanut uuden pohjoisen sataman rakentamisen. Pitkän tähtäimen tavoitteena on luoda Torandasta ”veneilyn Nordkapp”, joka tuo alan harrastajille uuden ulottuvuuden.

Torandan vierassatama sijaitsee viihdekeskus Torandan yhteydessä ja tarjoaa sekin täydet palvelut.

Meri-Lapin perämerellisiin kohteisiin voi tutustua osoitteessa www.visitbothnianbay.com.